Františkovy Lázně

Františkových Lázní, vyhledávaného centra relaxace a zdraví

Toužíte po odpočinku ve Františkových Lázních? Františkovy Lázně jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 5 km severně od Chebu. Léčivé účinky zdejších pramenů jsou známy od 15. století. Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, nýbrž byla prodávána i po celém Německu.

Co musíte vidět ve Františkových Lázních

  • kostel Povýšení svatého Kříže
  • kostel svatého Jakuba

Kostel svatého Jakuba najdete na předměstí Františkových Lázní v Horních Lomanech. Byl postaven v roce 1740 po požáru původního kostela. Jedná se o jednolodní barokní stavbu s věží v průčelí.

  • evangelický kostel svatého Petra a Pavla
  • pravoslavný kostel svaté Olgy

Chrám svaté kněžny Olgy je pravoslavný kostel ve Františkových Lázních zasvěcený svaté kněžně Olze Kyjevské. Byl vystavěn v letech 1887–1889 a jedná se o nejstarší původně pravoslavný kostel na českém území.

  • rozhledna Salingburg z roku 1906
  • synagoga

Synagoga, neboli Templ, stála v lázeňském městě Františkovy Lázně od roku 1875 do roku 1938, kdy byla vypálena a zbořena nacisty. Proluka mezi domy není dodnes zastavěna. Téměř všichni židovští obyvatelé Františkových Lázní zahynuli během šoa, dnes ve městě žije pouze několik občanů hlásících se k židovství.

  • Socha malého chlapce s rybou

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Františkovy Lázně se kvůli vstupu do UNESCO

Město Františkovy Lázně a dalších deset evropských lázeňských měst čeká nejvýznamnější etapa procesu v rámci tzv. sériové nominace o zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Na co konkrétně bude hodnocení zaměřeno?

Jednoduše, na prověření skutečného stavu nominovaného místa. Metodický postup je dán nominační dokumentací světového dědictví UNESCO, podle které jsou nastavená pravidla v programech místních management plánů, kterými se každé lázeňské město řídí a na hodnocení připravuje.